Forside / Udstillingsresultater

Udstillingsresultater

Vinter udstilling 2018 i Poulstrup

Pokalliste:
 
Klubmester bedste 2,3: Holger B. Thomsen

Ungdoms klubmester: Verner Torensma

Bedste 2,2 alle: Holger B. Thomsen

Bedste 10 dyr alle: Bent Nielsen

Bedste trio let race dværg: Bent Nielsen

Bedste trio svær race stor: Nicolai høst

Bedste 2,3 stor svær: Nicolai Høst

Bedste hane alle: Holger B. Thomsen

Næstbedste hane alle: Søren Hugo Høy

Bedste høne: Holger B. Thomsen

Næstbedste høne: Poul T. Kristensen
 
 
 
Ærespræmier:
 
1. Holger B. Thomsen Rodhe Island red (R.I.R)Dværg Dværg 290

2. Søren Hugo Høy Wyandotter Dværg sorte Dværg 289

3. Bent Nielsen Moderne Engelske Kamphøns Dværg sorte Dværg 289

4. Nicolai høst Australorps sorte Stor 289

4.a Bent Nielsen Orpington sort Dværg 288

5. Arne Rasmussen Plymouth Rocks Dværg Tværstribede Dværg 287

6. Poul T. Kristensen Araucana med Skæg Hvedefarvet Dværg 287

7. Kenneth Andersen Rodhe Island red (R.I.R)Dværg Dværg 286

8. Erland Leversen Bantam Sorte Dværg 286

8a. Dennis Nielsen Australops Sorte Dværg 285
 
9. Poul T. Kristensen Araucana Dværg vildtfarvet Voliere 95

10. Poul S Jensen Lakenfelder Dværg 285

11. Dennis Nielsen Australops Sorte Dværg 285

12. Aase Mikkelsen Orpinton Gul columbia Dværg Dværg 285

13. Jørgen Juel Mikkelsen Orpinton Blå Randtegnet Dværg 284

14. Poul S Jensen Vorwerk Dværg 283

15. Bruno vrangager Wyandotter Sort/Sølvbåndet Dværg 283

16. Poul T. Kristensen Araucana Dværg vildtfarvet Dværg 283

17. Poul Beith Jensen New Hamshire Rødbrune Stor 282

18. Verner Torensma Vorwerk Dværg Dværg 282

19. Jane Pedersen Maran Sort kobber Dværg 282

20. Bent Nielsen Orpington Tværstribede Dværg 282

21. Jane Pedersen Orpington Gul/sort Sømmede Dværg 282

22. Kaj Lauritsen Hamborger Sølv/sortplettet Stor 281

23. Bent Andersen Hamborger Guld / sortstribede Stor 280
 
Hjørring dyrskue 2018

Følgende fik præmie:
 
Ærespræmie & Pokal     1. Jørgen Mikkelsen.. Dværg Orpington Splash

Ærespræmie                   2. Jane N Pedersen....Orpington Sort

Kåringspræmie 1. Aase Mikkelse....Dværg Orpington Gul sort/columbia

Kåringspræmie 2. Poul S Jensen....Dværg Vorwerk

Kåringspræmie 3. Jane N Pedersn..Dværg Maran Sort Kobber

Kåringspræmie 4. Poul S Jensen.....Lakenfelder

Kåringspræmie 5. Bertil Eriksson....Dværg Danske Landhøns

Kåringspræmie &
ungdomspokal  6. Lucas Rønnest....Orloff Rødbroget
 
Kåringspræmie 7. Verner Torensma.Dværg Vorwerk
 
 
Vinter udstilling 2017 i Poulstrup
Pokalliste:
 
Klubmester bedste 2,3: Bent Nielsen

Ungdoms klubmester: Lucas Rønnest

Bedste 2,2 alle: Bent Nielsen

Bedste 10 dyr alle: Søren Hugo Høy

Bedste trio let race dværg: Bent Nielsen

Bedste trio svær race dværg: Søren Hugo Høy

Bedste trio let race stor: Bent Andersen

Bedste trio svær race stor: Nicolai Høst

Næstbedste trio svær race stor: Lisa Nielsen

Bedste 2,3 stor svær: Poul Beith Jensen

Bedste 3,3 svær race stor: Nicolai Høst

Bedste hane alle: Bent Nielsen

Næstbedste hane alle: Holger B. Thomsen

Bedste høne: Bent Nielsen

Næstbedste høne: Jesper Andersen
 
 
Præmieliste:

1 Bent Nielsen Moderne Engelske Kamphøns Dv sort Sølvbrystet 290

2 Søren Hugo Høy Wyandotter Dværg Sorte Dværg 290

3 Jesper Andersen Hollandske dværge orangehalsede Dværg 289

4 nicolai høst Australorps sorte Stor 289
 
5 Holger B. Thomsen Rodhe Island red (R.I.R)Dværg Dværg 288

6 Bent Andersen Hamborger Guld / sortstribede Stor 288

7 Jørgen juel Mikkelsen Orpinton Blå Randtegnet Dværg 288

8 Børge Gravesen Vorverk Stor 286

9 Poul S Jensen Vorwerk Dværg 286

10 Lisa Nielsen Brahma Sølv sort båndet Stor 285

11 Børge Gravesen Wyandotter orange /Sortbåndet Dværg 285

12 Søren Hugo Høy Bantam Sorte Dværg 285

13 Poul S Jensen Lakenfelder Dværg 284

14 Mikkel Karlsfort Moderne Engelske Kamphøns Dværg hvide 284

15 Simon Bang Nielsen Sachsen And Blå And 278

16 Poul T. Kristensen Araucana Dværg vildtfarvet Dværg 284

17 Frits Christensen Australorps Dværg sorte Dværg 284

18 Hanne Pedersen Australorps Dværg sorte Dværg 284

19 Frits Christensen Langshan Dværg sort Dværg 283

20 Heine Balser Moderne Engelske Kamphøns Dværg sorte Dværg 283

21 Bent Nielsen Moderne Engelske Kamphøns Dværg sorte Dværg 283

22 Aase Mikkelsen Orpinton Gul columbia Dværg Dværg 283

23 Poul Beith Jensen New Hamshire Rødbrune Stor 283

24 Johnny pedersen Hollandske Dværge guldhalsede Dværg 283

25 Poul thomsen Plymouth Rocks Dværg Tværstribede Dværg 283

26 Poul T. Kristensen Araucana Dværg vildtfarvet voliere 94
 
 
Hjørring dyrskue 2017
 
Følgende fik ærespræmie

1. Pokal Poul Schøtt - Vorwerk dv
 
2. Jane Pedersen - sorte Orpington

3. Jane Pedersen - sort kobber Maran dv

4. Hanne Pedersen - sorte Australorps dv

5. Henrik Svendsen - gul/sort columbia Brahma

6. Johnny Pedersen - guldhalset Hollandske dværge dv

Ungdomspokal Jonathan Nielsen - sorte Australorps dv
 
 
Vinter udstilling 2016 i Poulstrup
 
Pokalliste:

Klubmester bedste 2,3: Søren Hugo Høy

Ungdoms klubmester: Lucas Rønnest

Bedste 2,2 alle: Søren Hugo Høy

Bedste 10 dyr alle: Søren Hugo Høy

Bedste trio let race dværg: Jesper Andersen

Bedste trio svær race dværg: Søren Hugo Høy

Bedste trio let race stor: Bent Andersen

Bedste trio svær race stor: Nicolai Høst

Næstbedste trio svær race stor: Poul Beith Jensen

Bedste 3,3 svær race stor: Nicolai Høst

Bedste hane alle: Anna Marie Risager

Næstbedste hane alle: Søren Hugo Høy

Bedste høne: Holger B. Thomsen

Næstbedste høne: Bruno Vrangager
 
 
Præmieliste:
 
1. Søren Hugo Høy Wyandotter Dværg Sorte

2. Nicolai Høst Australorps sorte

3. Bent Andersen Hamborger Guld / sortstribede

4. Hanne Pedersen Australorps Dværg sorte

5. Holger B. Thomsen R.I.R Dværg røde

6. Jesper Andersen Hollandske dværge orangehalsede

7. Poul Beith Jensen New Hampshire Rødbrune

8. Søren Hugo Høy Wyandotter Hvid /Sort Columbia

9. Bruno Vrangager Welsumer Dværg Rustrøde

10. Arne Rasmussen Plymouth Rocks Dværg Tværstribede

11. Poul S Jensen Vorwerk

12. Frits Christensen Australorps Dværg sorte

13. Heine Balser Moderne Engelske Kamphøns Dv sort Sølvbrystet

14. Henrik Svendsen/Lisa Nielsen Brahma Gul/Sort columbiafarvede

15. Poul S Jensen Lakenfelder

16.  Poul Thomsen Hamborger sorte

17. Harry Dam Wyandotter sort/hvidplettede

18. Niels Chr. Sunesen Wyandotter Birkefarvet

19. Daniel H. Andersen Ko Shamo Guld/sorthvedefarvet

20. Bruno Vrangager Welsumer Dværg Sølvfarvet

21. Harry Dam Fodbefjerede dværge Gul/sort porcelænsfarvede

22. Harry Dam Orpington Gule

23. Jane Pedersen Orpington Sorte

24. Dennis Holmberg Nielsen Wyandotter Dværg Sorte

25. Henrik Svendsen/Lisa Nielsen Brahma Sølvsort båndet
 
Vendsyssel Fjerkræklub